Nominaties Wim Izaksprijs 2010


23/08/2010

PERSBERICHT

DORDRECHT – De kunstenaars Lieven Hendriks, Olphaert den Otter en Ina van Zyl zijn genomineerd voor de Wim Izaksprijs 2010. Alle drie zijn het ‘realistische’ schilders die volgens de jury een opmerkelijke bijdrage leveren aan de schilderkunst in Nederland.

De winnaar van de prijs wordt bekendgemaakt tijdens de opening van een tentoonstelling van de drie kunstenaars, op vrijdag 17 september in Teekengenootschap Pictura in Dordrecht.

Ina van Zyl (Ceres, Zuid-Afrika, 1971), woont en werkt in Amsterdam en won eerdere prijzen, waaronder de Jeanne Oostingprijs voor figuratief werkende kunstenaars in 2009. Zij schildert rauw, met veel verf en toch zeer gedetailleerd. Haar werk vertoont een enorme intensiteit en sensualiteit. Haar onderwerpen zoekt ze vooral in het menselijk lichaam, de huid en de bolle vormen van vruchten. Ze vervaardigt schilderijen, aquarellen en tekeningen en maakt strips. In haar portretten laat ze in confronterende beelden begeerte, verslaving, desolaatheid of alertheid zien. Rudi Fuchs noemde haar stillevens ‘intensief, obsessief en meedogenloos’. Haar werk wordt beschreven als eerlijk, oprecht. Haar weergave van de werkelijkheid is niettemin gekleurd. Herkenbaar, maar niet realistisch. Herkenbaar zijn de onderwerpen: bloemen, portretten, delen van het menselijk lichaam. En steeds heerst er dezelfde dromerige, duistere stemming. Daarin zit het schemerige en tegelijk sombere en droefgeestige dat haar zelfportret ook kenmerkt.

Lieven Hendriks (Velp, 1970) woont en werkt ook in Amsterdam en is een hedendaagse vertolker van de trompe l’oeil, het bedrieglijke 3D-effect dat schilders al in de 17de eeuw toepasten. In zijn figuratieve schilderijen spelen verbeelding en licht een hoofdrol en lijkt het bijvoorbeeld alsof er echt kogelgaten in een muur zitten. Of je wilt in de met condens beslagen ruit nog een teken toevoegen. Steeds wordt met minimale middelen en eenvoudige beeldelementen een spanning opgewekt die de hersenen in beweging zet. Lieven Hendriks bereikt met sobere middelen een maximaal effect. Nergens neemt het schilderen de overhand boven het idee. Soms lijkt er sprake te zijn van een economische zuinigheid, maar Hendriks is juist genereus: hij nodigt je uit zijn ideeën te ontdekken in je eigen tempo.

Olphaert den Otter (Poortugaal, 1955) woont en werkt in Rotterdam. Zijn ‘realistische’ werk wordt gekenmerkt door grote aandacht voor details en een helder en kleurrijk palet. Hij treft in zijn soms hyperrealistische benadering ook de spanning en diepere lading van de magisch-realisten. Voor zijn serie ‘Homemade’ reisde hij naar Zuid-Afrika om ‘behuizingen’ in sloppenwijken en townships te schilderen. Al enige jaren is Den Otter namelijk geïnteresseerd in de betekenis van het ‘onderkomen’ in onze maatschappij. Welke veiligheid biedt een verblijf en welke vrijheid om weg te gaan? Wat betekent het begrip geborgenheid voor een dakloze, een vluchteling, een reiziger? Daarbij komt hij vanzelf uit in de sub-standaard onderkomens: stallen, woonwagens, tenten, grotten, schuren, hutten en dergelijke. In zijn serie Stal & Kluismorfologie maakte hij zijn eigen kunsthistorische canon door uit 126 schilderijen van beroemde kunstenaars sinds de Middeleeuwen stallen en andere bouwwerken te lichten

De Wim Izaksprijs is een aanmoedigingsprijs voor een schilder die een opmerkelijke bijdrage levert aan de schilderkunst in Nederland. De Stichting Wim Izaks kent de prijs sinds 1994 elke twee jaar toe. Uit ongeveer veertig voorgedragen kunstenaars worden drie genomineerden gekozen die hun werk presenteren. De winnaar ontvangt een geldbedrag van 10.000 euro. De beide andere genomineerden ontvangen elk 1500 euro. De tentoonstelling wordt altijd gehouden in het Dordrechts Museum, maar omdat het museum pas dit najaar na een verbouwing en uitbreiding zijn deuren opent is voor de tweede keer samenwerking gezocht met Teekengenootschap Pictura op de Voorstraat 190-192. De tentoonstelling in Dordrecht duurt van 17 september tot en met 17 oktober. Aansluitend is deze tentoonstelling van 30 oktober tot 16 januari 2011 te zien in Tricot Winterswijk. In deze voormalige textielfabriek in Winterswijk beschikt de Stichting Wim Izaks over een expositieruimte waar naast andere tentoonstellingen permanent delen uit het oeuvre van Wim Izaks (1950-1989) worden getoond. Ook in Pictura is een kleine selectie te zien uit het werk van de jonggestorven kunstenaar.

De jury van de prijs bestaat dit jaar uit Rob Smolders (voorzitter stichting Wim Izaks), Cees Hoogstad, Erik Maten, Moniek Peters (conservator Dordrechts Museum) en de beeldend kunstenaars Barend van Hoek (winnaar 2006) en Iris Kensmil (winnaar 2004).

Eerdere winnaars van de Wim Izaksprijs waren: Reinoud van Vught (1994), Erik van Lieshout (1996), Jurriaan Molenaar (1998), Harm Goslink Kuiper (2000), Pär Strömberg (2002), Iris Kensmil (2004), Barend van Hoek (2006) en Jaap de Vries (2008).

De tentoonstelling wordt op 17 september om 16.00 uur in Pictura geopend door Hans den Hartog Jager, kunstredacteur, schrijver en presentator van AVRO’s Kunstuur. Tevens maakt juryvoorzitter Rob Smolders dan de winnaar bekend.

Fresh signals Fresh Signals RSS feed

News & links from Metropolis M & co.

De btw op kunst en verzamelobjecten gaat net als de btw op theaterkaartjes weer terug naar het lage tarief van 6%. De Telegraaf kopt vandaag stemmingmakend: 'Kunstsector gespekt door lenteakkoord' JV - 23.05.12

Els van Odijk reageert 22.05.12
Nieuwsuur filmde Rijksakademie directeur Els van Odijk toen het het advies van de Raad voor Cultuur werd bekendgemaakt. Bekijk hier haar reactie op video.
Lees verder..

Reactie Rijksakademie op advies Raad voor Cultuur 21.05.12
De Rijksakademie acht samenwerking met De Ateliers vanzelfsprekend en heeft in haar subsidieaanvraag een samenwerkingsmodel voorgesteld. Het voornemen € 1,5 miljoen te reserveren voor twee instellingen confronteert de Rijksakademie met een ingrijpende bezuiniging van tenminste 55%.
Lees verder..

Reactie De Zaak Nu op advies RvC 21.05.12
Presentatie-instellingen bereikten in 2011 2,9 miljoen mensen! Raad voor Cultuur voert eliminatiegedachte regering uit.
Lees verder..

Meer dan andere jaren doet de organisatie van de komende documenta heel geheimzinnig over de deelnemende kunstenaars. Süddeutsche Zeitung heeft alle informatie die de krant via via kon krijgen op een rij gezet en komt tot de volgende niet geautoriseerde deelnemerslijst. Gabriel Lester is de enige Nederlander. DR - 21.05.12

Zijlstra is het slechts op 'een of twee' onderdelen niet met de Raad voor Cultuur eens, meldt de Volkskrant. Update: De Telegraaf schrijft dat Zijlstra het niet eens is met het positieve subsidieadvies voor Stroom, omdat het niet zou voldoen aan de eigen inkomstennorm van 17,5%. JV - 21.05.12

Kunsten '92 over advies Raad voor Cultuur 21.05.12
'Oproep aan de politiek: herstel de ergste fouten van Rutte1.'
Lees verder..

Slagen in cultuur: advies beeldende kunst 21.05.12
In een 509 pagina's tellend document adviseert de Raad voor Cultuur over de subsidieperiode 2013-2016. Dit zijn de adviezen m.b.t. beeldende kunst.
Lees verder..

Raad voor Cultuur: talentontwikkeling onder druk 21.05.12
Persbericht RvC: Raad beoordeelt 118 subsidieaanvragen. De bezuinigingen op de basisinfrastructuur slaan gaten in het cultuurbestel.
Lees verder..

'Slagen in cultuur', het advies culturele basisinfrastructuur 2013 - 2016 is hier te lezenJV - 21.05.12

1 2 3 4 5 »