2009 No5
Oktober / November
Games
Juist in tijden dat er in de kunst getornd wordt aan heersende culturen en routines, duiken veel spellen op – zie Dada, Fluxus, provo en relational aesthetics. Het spel geldt als activerend, bindend, educatief en maatschappijkritisch. Maar het spel is ook gewoon spel, en dus van betekenis omdat het juist niet al te veel belangen dient, net als kunst zelf.
In de special Games gaan we vrij concreet op het spel in de kunst in, vertrekkend vanuit de kunstpraktijk, de spellen van kunstenaars. De Amerikaanse kunstenaar Michael Portnoy en de Duitse Harun Farocki worden geportretteerd. Daarnaast beschrijft Joost Raessens, specialist in game theorie, de implicaties van het spel voor de ontwikkeling van de hedendaagse cultuur.
Het doet ons plezier dat we dankzij een subsidie van het Prins Bernard Cultuurfonds ook daadwerkelijk spelletjes aan dit tijdschrift kunnen toevoegen, in een speciaal spellenboekje gemaakt door kunstenaars en ontwerpers.
Het nummer biedt veel meer: een essay over Indonesische kunst ivm Beyond The Dutch in Centraal Museum, een gesprek met Juan Gaitàn over Morality in Witte de With, een essay over de moeizame relatie tussen kunst en mode, een kritische column over bedrijfscollecties, een portret van Germaine Kruip in verband met haar aanstaande tentoonstelling bij De Paviljoens, enz, enz..
How to Live in a Game
Harun Farocki’s War Games
22/10/09 Pieter Van Bogaert
Immersion, the recent work by the German filmmaker and artist Harun Farocki, shows therapists using game technology in the treatment of traumatized soldiers. Shown last summer at SMART Project Space, the film was previously presented in Leuven, together with two earlier works by Farocki. Here, it was clear that Farocki had previously used war as a game with analogue, electronic and digital media, blurring the distinctions between virtual and actual reality.
In the new issue of METROPOLIS M magazine, Michael Portnoy talks about his performances, including his infamous 'Soy Bomb' stunt at the 1998 Grammy Awards. This item contains several video's of Portnoy's work to date.
Welkom op het internet!
01/10/09 Mercedes Bunz
Nog niet zo lang geleden werd het World Wide Web beschreven als ‘World Wide Waiting’. Maar de tijden zijn veranderd. Door de opstand in Teheran werd duidelijk dat geen nieuwsprogramma verslag kon doen van de dramatische gebeurtenissen zonder de razendsnelle en accurate assistentie van internet.
De stem als markering van de liefde en de liefdesbreuk. Paul Elliman trekt langs enkele voorbeelden van vervlogen liefdes en stemmen, zoals die van Hal 9000 uit Stanley Kubricks 2001, A Space Odyssee het leven liet. Klinkt daar het liedje Daisy Bell?
De kracht en onmacht van bedrijscollecties
01/10/09 Eva Rovers
Bedrijfscollecties hebben de potentie om uit te groeien tot stimulator, artistiek laboratorium en waardevolle partner voor musea. Dit is echter pas mogelijk wanneer bedrijfscollecties een eigen gezicht durven te ontwikkelen. Dat gebeurt nog onvoldoende.










